صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در جمع مشاوران وزرا در امور ایثارگران: همه افراد و دستگاههای اجرایی باید برداشت واحدی از قانون داشته باشند

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در جمع مشاوران وزرا در امور ایثارگران: همه افراد و دستگاههای اجرایی باید برداشت واحدی از قانون داشته باشند

 جلسه شورای مشاوران وزرا در امور ایثارگران، با حضور مهندس جمشید انصاری، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، حجت الاسلام سید محمدعلی شهیدی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و نماینده ولی فقیه در این بنیاد و مشاوران وزرا و دستگاه های اجرایی در امور ایثارگران، صبح امروز در محل سازمان اداری و استخدامی کشور برگزار شد.
 مهندس جمشید انصاری با بیان این مطلب که ما در سازمان اداری و استخدامی کشور وظیفه خود می‌دانیم که در چهارچوب قوانین کشور برای حل مشکلات ایثارگران گامهای مثبتی را برداریم و هرجایی هم که نیاز به اصلاح قوانین یا تصویب قوانین جدید برای رفع ابهام یا حل مشکلات وجود داشت، برای طی مراحل قانونی کمک کنیم گفت : امیدواریم نتیجه این اقدام و تلاش به بهبود وضعیت ایثارگران عزیز در دستگاه‌های اجرایی منجر شود.
 معاون رئیس جمهور با اشاره تفاوت برداشت افراد و دستگاه‌های مختلف از قانون تأکید کرد باید به سمتی حرکت کنیم که برای همه افراد و دستگاههای اجرایی برداشت واحدی از قانون وجود داشته باشد.
 وی در ادامه به برخی از این اختلاف برداشتها اشاره کرد و گفت: مثلا ما وقتی مجوز استخدامی به وزارت‌خانه‌ای می‌دهیم، آن وزارت‌خانه موظف است 25 درصد آن را در یک چهارچوب و 5 درصد آن را در چهارچوبی دیگر، به ایثارگران اختصاص دهد. در مورد 70 درصد بقیه البته منع قانونی ندارد که به ایثارگران اختصاص دهد، اما آیا باید پاسخگوی همه مردم باشیم یا خیر؟ وقتی نزدیک به سه میلیون بیکار داریم که چیزی حدود یک‌ونیم میلیون نفر آن تحصیل‌کردگان دانشگاهی هستند، باید پاسخگوی نیاز به شغل آن‌ها هم باشیم یا اینکه فقط باید مسائل گروه های خاصی مدنظرمان باشد . حتما در این موارد ملاحظاتی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد .
 رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، تبدیل وضعیت ایثارگران را یکی دیگر از اختلاف نظرهای بین دستگاه های مسول و ذینفعان در برداشت از قوانین دانست و گفت: در خصوص تبدیل وضعیت، حکم روشن است. طبق قانون، دستگاه‌های اجرایی نسبت به تبدیل وضعیت ایثارگران قراردادی شاغل در آن دستگاه باید اقدام کند، پس باید توجه شود کسی که قراداد با دستگاه ندارد مشمول تبدیل وضعیت در آن دستگاه نمی گردد .
 معاون ریس جمهور در
 ادامه اظهار داشت: البته همواره یکی از مهم‌ترین مسائل مبتلابه دولت، مسائل مربوط به ایثارگران است، اما این تنها مسئله دولت نیست و دولت باید روی مسائل متعددی متمرکز شود. طبیعی است که نگاه وزیر و رئیس دستگاه با نگاه مشاورش در امور ایثارگران متفاوت باشد  چرا که وزیر مسول یک بخش و حل مسائل مردم در آن بخش است و نمیتواند بر مسائل گروهی خاص متمرکز شود اما به این معنی نیست که وزرای محترم و روسای دستگاه ها به مسائل ایثارگران بی‌توجه باشند .
 وی در پایان گفت: برخی از قوانین تصویب شده و برای اجرا، باید آیین‌نامه‌اش تصویب شود. ما به سهم خود حتماً آمادگی داریم اگر در تصویب آیین‌نامه‌ها کمک ما لازم است، در دستور کار قرار دهیم. همچنین تلاش می‌کنیم هرآن‌چه که در کمیسیون اجتماعی دولت به عنوان آیین‌نامه‌های مربوط به «قانون جامع حمایت از ایثارگران» یا موادی از قانون برنامه ششم توسعه و مرتبط با مسایل ایثارگران باشد، در صحن دولت با اولویت و فوریت به آن نگریسته شود تا نقص و کاستی‌هایی که وجود دارد برطرف شود.
 همچنین در این نشست حجت ‌الاسلام والمسلمین شهیدی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران جمهوری اسلامی ایران گفت: این‌طور که در جامعه در مورد ایثارگران و سهمیه‌هایشان مطرح می‌شود، نیست. بنیاد بالغ بر 3 میلیون و 300 هزار نفر را تحت پوشش خود دارد و مشکلات بسیاری وجود دارد که در تلاش رفع آن‌ها با کمک نهادهای مختلف از جمله سازمان اداری و استخدامی کشور هستیم.
 وی تأکید کرد: ما در حد ضوابط و قانون از سازمان اداری و استخدامی کشور درخواست داریم به مشکلات رسیدگی کند و یقیناً هیچ‌کدام از مشاوران درخواستی خارج از قانون ندارند.
 همچنین در این نشست سه نفر از مشاوران به عنوان نماینده سایر مشاوران وزرا در امور ایثارگران به بیان مسائل و مشکلات امور ایثارگران پرداختند.


٠٧:١٨ - 1397/05/15    /    شماره : ١٨٩٣    /    تعداد نمایش : ٥٥خروجسازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم