صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس امور آمار و تأمین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: حدود 180 هزار نفر در آموزش و پرورش تا سال 1400 بازنشسته می شوند و سازمان اداری و استخدامی کشور رقم 300 هزار نفر را که در برخی از اظهار نظرها مطرح می شود، قبول ندارد.

علی جمالی قمی، رئیس امور آمار و تأمین نیروی انسانی این سازمان با حضور در برنامه پرسشگر با موضوع چالش‌های نیروی انسانی در آموزش و پرورش

 


رئیس امور آمار و تأمین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور: آموزش و پرورش باید به سمت ساماندهی درست نیروی انسانی برود

 

 


رئیس امور آمار و تأمین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: حدود 180 هزار نفر در آموزش و پرورش تا سال 1400 بازنشسته می شوند و سازمان اداری و استخدامی کشور رقم 300 هزار نفر را که در برخی از اظهار نظرها مطرح می شود، قبول ندارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اداری و استخدامی کشور، علی جمالی قمی، رئیس امور آمار و تأمین نیروی انسانی این سازمان با حضور در برنامه پرسشگر با موضوع چالش‌های نیروی انسانی در آموزش و پرورش تاکید کرد: وزارت آموزش و پرورش نقش مهمی در توسعه کشور دارد و در واقع خروجی آموزش و پرورش در رشد و اعتلای کشور اثرگذار است.

رئیس امور آمار و تأمین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور در پاسخ به این پرسش که «استاندارد دانش‌آموز به معلم باید چقدر باشد؟»، گفت: بر اساس سند جامع نیروی انسانی با آموزش و پرورش به توافقاتی رسیده‌ایم؛ بر این اساس باید استاندارد دوره ابتدایی 19,2، متوسطه اول 19,1 و متوسطه دوم نظری 18.36 باشد. البته باید سه شاخص دیگر نهایی شود که یکی از آنها تعداد دانش‌آموزان به کل کارکنان آموزش و پرورش است.

 جمالی ادامه داد: با آموزش و پرورش بحث‌هایی داریم از جمله اینکه میزان خروجی تا سال 1400 رقم 300 هزار نفر نیست؛ عدد ما حدود 180هزار نفر است؛ باید یکبار تکلیف آمار را بر اساس اسناد قابل اطمینان مشخص کنیم که در آموزش و پرورش قول دادند اطلاعات را در اختیار ما قرار دهند؛ ما معتقدیم در بحث نیروی انسانی، روند تغییرات جمعیت دانش‌آموزی و تغییرات نیروی انسانی در طول سال‌های آتی و سیاست های موجود بسیار تعیین کننده است.

 رئیس امور آمار و تامین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه یک اختلاف دیگری که داریم این است که آموزش و پرورش در سال 96 حدود 60 هزار نفر کمبود نیروی انسانی داشت اما بر اساس همین تغییرات، در کادر پشتیبانی 100 هزار نیروی مازاد دارد، گفت: آموزش و پرورش پاسخ دهد چرا بهره وری در حوزه پشتیبانی و خدمات درست نیست؟ ما مبتنی بر مطالعات تطبیقی به این ارقام رسیدیم. در تهران کلاس شما با چه تعداد دانش آموز اداره می‌شود؟ در برخی مناطق کمتر از نُرم و برخی مناطق بالاتر از تراکم استاندارد است و حتی کلاس 30 و 35 نفره در تهران داریم.

وی با بیان اینکه مطالعه‌ای درباره نیروی انسانی در سال گذشته انجام شده است، گفت: جمعیت دانش‌آموزی از 13 میلیون نفر در سال 96 به حدود 14 میلیون نفر در سال 1420 می‌رسد؛ بین سال‌های 1396 تا 1420 روندجمعیت دانش‌آموزی سینوسی است و کاملاً افزایشی نیست؛ باید به سمت ساماندهی درست نیروی انسانی برویم تا تجربه دهه 70 تکرار نشود و در انتهای 30 سال باز با تورم نیروی انسانی روبه‌رو نشویم.

 وی ادامه داد: البته با همه اینها قطعا قبول داریم که خروجی قابل توجهی در سال‌های آتی داریم؛ پیشنهاد ما به آموزش و پرورش این است که تأمین نیروی انسانی صرفاً با صدور مجوز استخدام مورد تأیید نیست و قطعا حفظ افراد به سن بازنشستگی رسیده که در اوج پختگی هستند با مشوق‌هایی باید صورت گیرد؛ همچنین از الان باید روند جابجایی از بخش آموزشی به پشتیبانی را متوقف کنیم.

 جمالی افزود: باید روش‌های مدیریتی در آموزش و پرورش را هم از منظر کمیت و هم کیفیت معلم تغییر دهیم؛ کیفیت نیرو در سال‌های اخیر نادیده گرفته شده است. سازمان اداری استخدامی جلسات مشترک خوبی با آموزش و پرورش داشته است.

 رئیس امور آمار و تامین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور که در برنامه «پرسشگر» حضور یافته بود، با بیان اینکه نگاه ما به آموزش و پرورش کاملا متفاوت از دیگر دستگاه‌ها و کاملا مهم است زیرا جنبه حاکمیتی است، گفت: علی‌رغم اینکه در همه دستگاه‌ها کاهش حجم نیرو مورد تأکید است اما آموزش و پرورش بر خلاف دیگر دستگاه‌ها دیده می‌شود؛ باید به تغییر توجه کرده و به بهینه سازی برسیم.

 جمالی ادامه داد: ما برای امسال هم مجوز برای جذب از دانشگاه فرهنگیان و هم مجوز جذب از طریق ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان داده‌ایم؛ ضمن آنکه برای جبران خروجی‌های فعلی نمی‌توانیم با سازوکار دانشگاه فرهنگیان جلو برویم زیرا ورودی امسال چهار سال دیگر به کلاس درس می‌رود


٠٧:٠٩ - 1397/04/19    /    شماره : ١٨٥٧    /    تعداد نمایش : ٥٩٩خروجسازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم