صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون رئيس جمهور: كوچك‌سازي دولت نيازمند اراده در كشور است

معاون رئيس‌جمهور گفت: كوچك‌سازي دولت به ايجاد وفاق و اراده در كشور نياز دارد و مديران بايد به اين امر به عنوان ضرورت بپردازند.

  معاون رئيس جمهور: كوچك‌سازي دولت نيازمند اراده در كشور است

 معاون رئيس‌جمهور گفت: كوچك‌سازي دولت به ايجاد وفاق و اراده در كشور نياز دارد و مديران بايد به اين امر به عنوان ضرورت بپردازند.

به گزارش روابط عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور مهندس جمشيد انصاري معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور در گفت‌وگوي مشروح درباره كوچك سازي دولت، اظهار كرد: كوچك سازي دولت از منظرهاي مختلفي مطرح مي‌شود؛ يك منظر كه در اكثر كشورها مورد توجه است، چابك سازي و چالاك سازي دولت است.

وي ادامه داد: مجموعه‌ها به ويژه دستگاه‌هاي اجرايي، زماني كه بيش از حد بزرگ مي شوند تحرك لازم را در راستاي اهداف و عمل به وظايفشان نخواهند داشت و بخش عمده اي از انرژي و توان سازمان صرف حل مسائل دروني مي شود.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور تصريح كرد: منظر ديگر قابل طرح در كوچك سازي دولت، كاهش هزينه‌ها است. چون سازمان‌هاي بزرگ هزينه‌هاي زيادي دارند و به هر ميزان كه سازماني، كوچك شود در هزينه‌هاي دولت هم صرفه جويي خواهد شد.

مهندس انصاري نقطه كليدي در توقف هزينه‌هاي اضافي دولت را جلوگيري از بزرگ شدن ساختار آن دانست و گفت: در كنار اين مسئله بحث كيفيت ارائه خدمات هم مطرح است و اساسا سازمان‌هاي چابك‌تر خدمات كيفي‌تري هم ارائه مي‌دهند.

وي بيان كرد: در بيست سال گذشته، دولت‌ها برنامه‌هاي متعددي براي اصلاح نظام اداري كشور تدوين و از طرفي هم قانون گذار براي آنان، احكام و تكاليف روشني تعيين كرده است؛ اينكه فكر كنيم اين برنامه‌ها و احكام قانوني نتيجه قابل توجهي نداشته‌اند از نظر بنده درست نيست و حداقل نتيجه اين است كه جلوي بزرگ‌تر شدن دولت را گرفته‌ايم.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور تصريح كرد: ضمن اينكه در طول بيست سال گذشته در همان حالتي كه قانون‌گذار بر كوچك سازي تاكيد كرده است، دولت‌ها و مجالس تصميماتي گرفته‌اند كه در راستاي كوچك كردن دولت نبوده است.

مهندس انصاري افزود: مثلا در سال ۷۶ حدود ۲۲۰ شهرستان‌ در كشور داشتيم، اكنون اين تعداد دو برابر شده و براي ايجاد شهرستان جديد بين ۵۰ تا ۸۰ اداره درست مي‌شود كه نيازمند كارمند، ساختمان و تشكيلات مختص به خود است.

وي اضافه كرد: از سوي ديگر هم جمعيت ايران از سال ۷۶ تاكنون بيش از ۲۰ ميليون نفر افزايش يافته است كه خدمات مورد نياز خود را دارند و در كنار افزايش جمعيت، پديده مهاجرت از روستاها هم تشديد شده است.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور كه با باشگاه خبرنگاران جوان گفت و گو مي كرد افزود: سه عامل افزايش جمعيت، جابه جايي آن و ضرورت ارائه خدمات براي نقاط جديد جمعيتي و توسعه تشكيلات سياسي به شهرستان‌ها، توسعه ساختارهاي دولت را اجتناب ناپذير كرده است.

انصاري با بيان اينكه از سال ۷۶ تاكنون تعداد كاركنان دولت افزايش نيافته است، گفت:  آن زمان دولت ۲ ميليون و ۴۰۰ هزار نفر كارمند داشته و اكنون حدود ۲ ميليون و ۳۳۰ هزار نفر كارمند دارد، يعني توانستيم عليرغم افزايش جمعيت و گسترش ساختار سياسي كشور، جلوي اضافه شدن كارمندان را بگيريم، بنابراين نمي‌توان گفت كه اقدمات انجام شده موفق نبوده است.

وي يادآور شد: اگر مي خواستيم همان رويه قبل را ادامه دهيم اكنون دولت بالاي ۳ ميليون نفر نيروي انساني داشت، بنابراين كارها تا حدي موثر بوده است اما اينكه، چرا به صورت كامل موفق نبوده، دلايل متعددي دارد و بيش از اينكه به قانون و  نظام اداري برگردد متوجه فرهنگ است.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور در تشريح اين عوامل افزود: همه علاقمندند كه كارمند دولت شوند. اين علاقمندي در بين اكثر جوانان و خانواده‌ها وجود دارد و در كنار اين فشار، مديران دستگاه‌هاي اجرايي نيز خيلي نمي‌توانند براي انجام وظايف خود از فناوري‌هاي جديد استفاده كنند و به سنتي‌ترين روش‌ها يعني به كارگيري پاره وقت، موقت و قراردادي نيروها رو مي‌آوردند و به مرور زمان اين نيروها در آن دستگاه ماندگار مي‌شود.

مهندس انصاري با تاكيد بر اينكه كوچك سازي دولت فقط كاهش تعداد كارمندان نيست، گفت: برداشت ساده‌اي در اين زمينه وجود دارد و فكر مي‌كنند ما بايد نيروها را بازنشسته و يا لغو قرارداد كنيم. در حالي كه مي‌شود وظايف دولت را به گونه‌اي ديگري انجام داد مثلا در ماده ۲۸ قانون برنامه ششم روش‌هاي مختلفي براي كاستن از حجم دولت بيان شده است.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور به چند مورد از اين روش‌ها اشاره كرد و ادامه داد: يكي از روش‌ها براي كاستن از حجم دولت، خريد خدمات از بيرون است؛ مثلا زماني كه بيمارستاني مي‌سازيم، گرايش عمومي براي اداره آن استخدام نيرو است اما تجربه دنيا نشان مي‌دهد كه مي‌توانيم بسياري از كارهاي آن بيمارستان را بدون استخدام نيرو انجام دهيم.

وي تصريح كرد: در بيمارستان، آزمايشگاه داريم، مي‌‌توانيم آن را به گروهي واگذار كنيم تا خدمات آزمايشگاهي را انجام دهند و كارمند دولت هم نباشند؛ مي توانيم سيستم پرستاري بيمارستان را از طريق شركت‌ها تامين كنيم، يعني به جاي استخدام نيروي رسمي در دولت، از موسسات معتبر و حرفه‌اي خريد خدمت را انجام دهيم. لذا خريد خدمت و واگذاري اداره واحدهاي غير عملياتي دو روش براي كوچك سازي دولت مي باشد.

مهندس انصاري تصريح كرد: در دستگاه‌ها ساختارهاي عمودي وجود دارد لذا روش ديگر كاهش سطوح مديريتي است . اين ساختارها شامل مديركل، معاون، رئيس گروه،كارشناس و... است؛ در طراحي جديد چنين ساختارهايي را استفاده نمي‌كنند در نتيجه بسياري از اين عناوين و پست‌ها كه ضرورتي به وجودشان نيست، حذف مي شوند. اما معمولا مقاومتي در اين زمينه وجود دارد چرا كه حذف عناوين پرداخت‌ها را هم تحت تاثير قرار مي‌دهد.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور به ذكر مثالي درباره آموزش و پرورش پرداخت و گفت: بخش قابل توجهي از مردم، اعتماد بيشتري به مدارس غير انتفاعي دارند و حتي در شهرهاي بزرگ براي ثبت نام در مدارس غيرانتفاعي كه هزينه‌هاي بالايي هم مي‌گيرند، نوعي واسطه و رابطه تراشي براي ثبت نام‌ها وجود دارد.

وي تصريح كرد: پس مي توان به جاي اداره دولتي مدارس، آن را توسط افرادي كه ذي صلاح هستند اداره كرد و در هزينه‌هاي دولت هم صرفه جويي شود.

مهندس انصاري ادامه داد: در مورد مدارس هم مقاومت‌هاي جدي در كشور وجود دارد و افرادي به شدت با توسعه مدارس غير انتفاعي مخالف‌اند و معتقدند كه تمام دانش آموزان بايد زير نظر دولت و تحت برنامه‌هاي مستقيم او تربيت شوند.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور گفت: در قانون برنامه ششم توسعه ذكر شده است كه دولت به استثناي مدارس دولتي، در ساير مدارس خريد خدمت كند و اين به معناي استثنا كردن مدارس و ارائه كليه خدمات آموزش و پرورش از طريق وزارتخانه و با نيروي انساني دولت است.

انصاري افزود: ممكن است در آينده تصميم بگيريم بخشي از واحدهاي غير عملياتي را به صورت غير دولتي اداره كنيم؛ مثلا در وزارت ورزش و جوانان تمام ورزشگاه‌ها، سالن‌ها و استاديوم‌ها واحدهاي عملياتي هستند و لازم نيست كه تمامي آنها را با كارمندان دولت اداره كنيم.

وي اظهار كرد: مي‌توانيم اداره سالن‌ها و ورزشگاه‌ها را به شركت‌ها بدهيم و هزينه‌هاي اداره را به او پرداخت كنيم؛ حتي در بيمارستان‌ها هم كلي واحدهاي عملياتي وجود دارند كه مي‌شود آنها را غير دولتي اداره كرد.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور تاكيد كرد:كوچك سازي دولت به ايجاد وفاق و اراده در درون كشور نياز دارد، مديران بايد به امر كوچك سازي به عنوان ضرورت بپردازند و تمام كساني كه در جايگاه عناصر ذي نفوذ، تاثيرگذاراند فكر نكنند كه با توسعه دولت، بايد مسائل استخدامي حل شود.

مهندس انصاري خاطر نشان كرد: قبول كنيم بخش غير دولتي مي‌تواند بسياري از خدمات را با كيفيت بهتري به مردم ارائه دهد و رضايت مندي هم افزايش يابد و دستگاه‌هاي دولتي هم نقش ناظر را داشته باشند.

 


٠٨:٤٥ - 1397/03/20    /    شماره : ٧٩٧    /    تعداد نمایش : ٣٥خروجسازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم